whatsapp

Haberler

En son haberler ile güncel kalın
Emlak vergisini kimler ödemeyecek?

Emlak vergisini kimler ödemeyecek?

Yeni yılda mülklerin emlak vergi değerleri, 2020 yılı emlak vergi değerlerinin üzerine yüzde 4.55 oranında değer artırımı uygulanarak bulunacak. Bu yüzde 4.55’lik oran da; bu yıla ait yeniden değerleme oranının (%9.11/2=) yarısına denk geliyor. Dün yayımlanan tebliğde de yer alan bir örnekle değerleme işlemini somutlaştıralım:

Mükellef (A) Bursa ili, Nilüfer Belediyesi sınırları içinde yer alan meskeni 2014 yılında satın almıştır. 2020 yılı emlak vergi değeri 220.000,00 TL olan meskenin 2021 yılı emlak vergi değeri belirtildiği şekilde hesaplanacaktır. (Tablo-1)

Emlak vergisini kimler ödemeyecek

EMLAK VERGİSİNİN ORANLARI

 
 
 

Yüzde 4.55’lik oran dikkate alınarak 2020’den, 2021’e yeniden değerlenen mülkler için tabloda yer alan vergi oranları uygulanarak emlak vergisi iki taksitte (Mayıs sonu ve kasım sonuna kadar) ödenebilecek. (Tablo-2)

HER 4 YILDA BİR KOMİSYONLAR BELİRLİYOR

Her dört yılda bir ‘takdir komisyonları’ mülklerin arsa değerlerini yeniden belirliyor. En son 2018 için arsa değerleri takdir komisyonları tarafından (2017 yılında) belirlenmişti. 2018 için belirlenen değerin üzerine, yeniden değerleme oranı dikkate alınarak takip eden üç yıl için de (2019, 2020 ve 2021) mülklerin rayiç değerleri otomatik olarak yeniden belirlenmiş oldu. Takdir komisyonlarına; belediyeden, Maliye’den, tapu müdürlüğünden, ticaret odasından, ilgili muhtarlıklardan üyeler katılarak değer tespit çalışması yapılıyor.

EN FAZLA BRÜT 200 METREKARE

- En fazla brüt 200 metrekare ve tek konuta sahip olan,

- Hiç geliri olmayan ev hanımları ve işsizler,

- SGK’dan (SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı) aldıkları emekli aylığından başka geliri olmayan emekliler (ve bunların dul ve yetimleri)

- Engelliler,

- Gaziler,

- Şehitlerin dul ve yetimleri, indirimli (sıfır oranlı) bina vergisi uygulamasından yararlanabilirler.

Diğer Haberler

Emlak vergisini kimler ödemeyecek?

Emlak vergisini kimler ödemeyecek?

Yeni yılda mülklerin emlak vergi değerleri, 2020 yılı emlak vergi değerlerinin üzerine yüzde 4.55 ... Devamını Oku
Tapu işlemi yaparken nelere dikkat edilmeli?

Tapu işlemi yaparken nelere dikkat edilmeli?

Bir konut almaya ya da satmaya karar verildiğinde, tapu işlemini yaparken dikkat edilmesi gereken oldukça ... Devamını Oku

Hemen ücretsiz ilan verin, kısa sürede alıcı bulun.

Ücretsiz İlan Ver